otrdiena, 2012. gada 5. jūnijs

Sirdslapu bergēnija

Daudzgadīgs augs ar lielām ziemzaļām dekoratīvām lapām, kas īpaši skaistas kļūst rudenī, kad iekrāsojas sarkanīgas. Ziedi uzplaukst pavasarī - maijā, jūnijā - un tie ir sākot no baltiem līdz dažādu toņu rozā, bet sastopami arī ceriņu krāsā un pat tumši violeti.
Bergēnija ir ātri augoša, labi iederas akmens dārzos, robežstādījumos, pie ūdenstilpnēm.  Patīk auglīgas viegli mitras augsnes ar smilšu piejaukumu. Labāk patīk pusēnā - ēnā, bet ne tumšās vietās. Manā dārzā bergēnija neiebilst pret saulainu vietu un aug labi.
Bergēnija ir izturīgs augs gan pret slimībām un kaitēkļiem, gan ziemas salu. Neprasa īpašu kopšanu, tik pavasarī bojāto lapu izgriešanu un labu laistīšanu sausā vasarā.
Pavairo augustā - septembrī ar sakneņiem.
Interesanti tas, ka bergēnija ir ārstniecības augs - gan lapas, gan auga sakneņi tiek izmantoti medicīnā kā asiņošanu apturoši preparāti ar pretiekaisuma iedarbību. Tīmeklī var atrast padomus kā mājas apstākļos izmantot bergēniju dažādu kaišu ārstēšanā, bet tā kā neko no tā neesmu mēģinājusi, tad arī padomus neieteikšu.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...