pirmdiena, 2012. gada 26. marts

Tadžina

Kad Latvijā tikko parādījās tadžinas, pie sevis nodomāju - nē, nē, man tā nekad nebūs. Bet kā jau parasti - nekad nesaki nekad! Un tiešām - par spīti apgalvojumam "nekad", esmu tikusi pie fantastiski skaistas Muhamora  tadžinas. Un ne tikai. Linda parūpējās par īpašajām garšvielām tadžinai. Arī pie mums garšvielas gatavošanai tadžinā var nopirkt Muhamora veikaliņā.
Tagine, tajine, طاجين. tadžina. Kas tad īsti ir tadžina? Izrādās, ka tas ir ne tikai trauks, bet arī ēdiens, kas gatavots šajā traukā. Tadžina ir Marokas virtuves simbols.
Trauks sastāv no divām daļām - apaļa šķīvja ar līdzenu dibenu un maliņām un konusveida vāku ar atveri galā. Tieši šajā vākā slēpjas tadžinas "noslēpums" - karstais gaiss trauka  iekšpusē rotē - ceļas augšā un atkal krīt lejā un ēdiens vienmērīgi sautējas. 
Tadžinā var sautēt gan gaļu, gan zivis un jūras veltes, gan dārzeņus. Gaļu pirms sautēšanas parasti apcep zeltaini brūnu, bet gatavu ēdienu pasniedz kopā ar šķidrumu, kurā sautējums gatavots - ūdeni, buljonu vai pat vīnu.
Atkarībā no izvēlētajām sastāvdaļām gatavošanas laiks ir atšķirīgs - gatavojot jēra, liellopa gaļu, jārēķinās ar pāris vai pat vairāk stundām, bet putna gaļai un zivīm pietiek ar pusstundu - stundu.
Marokas virtuvei tradicionālās garšvielas ir ingvers, kanēlis, safrāns, kurkuma, kumins. Tās tad arī visbiežāk izmanto gatavošanai tadžinā, bet vēl var pievienot rozīnes, svaigas vai žāvētas aprikozes, svaigus vai sālītus citronus, dateles, medu.
Tadžinā gatavo arī Tunisijā, tikai tur gatavotie ēdieni ir atšķirīgi - tie drīzāk līdzinās sacepumiem.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...