trešdiena, 2011. gada 7. septembris

Rudens vēlziedes

Dārzā nu jau pāris dienas kā uzziedējušas rudens vēlziedes. Man gan tās ir tradicionāli violetās, bet ir arī vēlziedes, kas zied rožainiem un baltiem ziediem.
Vēlziedes ir neparastas ar to, ka pavasarī tās izdzen tikai skaistas, spēcīgas lapas, kuras vēlāk atmirst. Ziedi no augsnes izspraucas rudenī. Pirmo reizi ieraugot šos ziedus, domāju, ka dabā kas nogājis greizi un rudens pusē sākuši ziedēt krokusi. Tomēr viss izrādījās kārtībā – vēlziedes patiešām ir krokusu līdzinieces un Latvijā vairāk pazīstamas ir tās vēlziedes, kas zied rudenī. No tā arī to latviskais nosaukums. Bet vēlziežu ģintī ir sugas, kas zied arī agrā pavasarī.
Nekādu īpašu kopšanu vēlziedes neprasa, vienīgais – jānovāc lapas pēc to nodzeltēšanas un pilnīgas nokalšanas. Tad augam iestājas miera periods, kad to var pārstādīt. Ātrāk to nevajadzētu darīt, jo bumbuļsīpoli nebūs nobrieduši un nākamajā gadā vēlziedei var samazināties ziedu daudzums. Vislabāk rudenī ziedošās vēlziedes stādīt augusta sākumā.
Vienā vietā vēlziedes var augt vairākus gadus, tomēr tās zied skaistāk un bagātīgāk, ja reizi pa reizei tās pārstāda - stāda saulainā vai daļēji noēnotā vietā 15 x 15 cm atstatu citu no cita, līdz 20 cm dziļumā – tā, lai bedrītē 1/3 aizpilda sīpols, bet 2/3 – augsne. Stādīšanas dziļums atkarīgs no sīpolu lieluma - mazākos stāda seklāk, lielākos - dziļāk.
Rudenī, kad vēlziedes noziedējušas, pirms sala tām var uzbērt kārtu trūdzemes. Lai gan sīpoli pietiekami labi pārcieš salu - pat līdz -23C, ziemā, it īpaši kailsalā, vajadzētu paskatīties, vai vēlziedes nav sākušas augt un virs zemes nav parādījušies asni. Ja tā noticis, augus nepieciešams mulčēt ar kūdru.
Vēlziedes pavairo veģetatīvi ar sīpoliņiem, taču atsevišķām sugām un šķirnēm ienākas sēklas, kuras var izsēt vasarā - jūlijā, augustā. Diemžēl, pavairojot ar sēklām, vēlziedes uzziedēs tikai pēc vairākiem gadiem.
Vēlziedes pavasarī

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...