pirmdiena, 2011. gada 12. septembris

Parastais fizālis

Parastais fizālis – daudzgadīgs, ~50-70 cm augsts nakteņu dzimtas lakstaugs ar lielām ovālveida lapām uz īsiem kātiem. Zied maziem baltiem ziediem no jūnija līdz augustam un šajā periodā fizālis ne ar ko neizceļas starp citiem dārza augiem, drīzāk tas ir necils. 
 Viss mainās, kad vēlāk uz rudens pusi ziedu vietā veidojas kupolveida auglis, kuru dēļ fizāli mēdz dēvēt arī par ķīniešu lukturīti. Vēl pazīstami arī citi ne mazāk interesanti nosaukumi - suņu ķirsis, lauku ķirsis, tomatillo. Parastais fizālis uzturā gan nav lietojams, tas ir dekoratīvs un tieši tādam mērķim arī izmantojams.
Fizālis vairojas ar sakneņiem un, ja neierobežo tā izplatību, var pārņemt lielākas platības.
Līdz šim man ar fizāļa pārziemošanu nav bijušas nekādas problēmas, pat pēc pēdējām bargām ziemām aug un pavasarī no sakneņiem veidojas atkal jauni dzinumi. Vakar fizāļu kātus nogriezu, izkniebu lapas un noliku žāvēties. Pāris kātus atstāju vēl augam, jo pēc kāda laika oranžās lampiņas maina izskatu un struktūru – kļūst redzams tāds tā kā dzīslojums, tā kā kupola skelets. Grūti to aprakstīt, bet izskats ir interesants un ziemā tas ir fantastisks materiāls Adventes vainagiem.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...