otrdiena, 2011. gada 19. jūlijs

Deviņvīru spēks jeb saules svece

Deviņvīru spēks tiek saukts ne tikai par saules sveci, bet arī par saulviesi, sviesta zāli, lāčausi un plaukšķu zāli.


Tas ir divgadīgs zālaugs – pirmajā gadā tas aug zemas rozetes veidā ar mīkstām, samtainām, iegarenām un zaļganpelēkām lapām, otrajā gadā no rozetes izaug pat līdz 2 m augsts stublājs. 


 Visbiežāk sastopamais deviņvīru spēks zied ar dzelteniem ziediem, bet tie var būt arī balti, oranži, sarkani, brūngani, pat violeti vai zili.
Deviņvīru spēks ārstniecībā ir ļoti populārs un bieži pielietots augs, kura ziedi atrodami praktiski jebkuras veselības tējas maisījumā. Tējai vāc maigos, dzeltenos ziediņus, ko saudzīgi un ātri žāvē, lai tie nezaudētu krāsu un ārstnieciskās īpašības.
Tējai pret stipru klepu, saaukstēšanos, elpas trūkumu, tuberkulozi, caureju un liesas kaitēm ņem 1 tējkaroti žāvētu ziedlapiņu uz vienu glāzi ūdens. Savukārt deviņvīru spēka ziedi pienā ir patīkams un barojošs dzēriens, ko var lietot pirms gulētiešanas, lai nomierinātu iekaisušus bronhus un mazinātu klepu. 2 ēdamkarotes ziedu /vai sasmalcinātu svaigu lapu/ pārlej ar 500-600 ml piena un uzkarsē līdz viršanās temperatūrai, atstāj ievilkties un mazliet atdzist. Dzerot var saldināt ar medu. Tā kā deviņvīru spēka lapas un stublāju klāj sīkas pūciņas un lai tās nenokļūtu tējā vai uzlējumā, šķidrumu var izliet caur kafijas filtru.
Deviņvīruspēka tinktūra palīdz pie galvassāpēm, reimatisma, vēdergraizēm un zarnu iekaisumiem.
Ārstniecībā lieto arī šī auga sakni. Saknes sula līdz pret drudzi, bet samaisīta ar etiķi lieliski dziedē apdegumus.
Ziedu un lapu sula ir labs līdzeklis pret kārpām. Ziedu izvilkums ūdenī tīra ādu un dziedē izsitumus. Deviņvīruspēka pulveris palīdz pie iesnām un dziedē brūces, bet sakņu sautējums vīnā būs labas zāles nieru un pūšļa iekaisuma gadījumā, kā arī pie caurejas.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...