trešdiena, 2011. gada 15. jūnijs

Brīnumaugs - kumelīte

Jūnijs ir īstais laiks, kad uzsākt zāļu tēju vākšanu. Var jau tās pirkt aptiekā, bet man liekas, ka tām vairs nav ne tā smarža, ne tā garša, kura ir pašas vāktai tējai.
Maisiņa autore - Lauma
Gan pašas, gan mammas dārzā saaugušas kumelītes - vienkāršas savā skaistumā, bet tik noderīgas ikdienā. Savāktos kumelīšu ziedus kaltēju bēniņos, izklātus uz auduma /noder gan tīrs dvielis, gan palags/ 3-4 dienas, ik pa laikam tos apjaucu. Izkaltētus ziediņus man patīk glabāt auduma maisiņos /Laumiņ, vai Tev nav kāds maisiņš ar kumelīšu ziediem?/, bet der arī stikla trauki.
Medicīnā kumelītes lieto gan iekšēji, gan ārēji, tikpat neaizstājams līdzeklis kumelītes ir skaistumkopšanā.
Kumelīšu uzlējums ziemā palīdz atbrīvoties no saaukstēšanās sekām, to lieto kā efektīvu sviedrēšanas līdzekli. Viegla kumelīšu tēja palīdz aizcietējumu gadījumos, bet stipra – pret caureju.
No atdzesētas kumelīšu tējas vai novārījuma var pagatavot kompreses nogurušām acīm - tas palīdz atpūsties un mazina pietūkumu ap tām. Kumelīte mīkstina un nomierina ādu, tādēļ, ja ir problemātiska sejas āda, to var mazgāt ar atdzesētu kumelīšu novārījumu. Un vēl kumelīte ir palīgs matu kopšanā. Lai mati izskatītos veselīgāki, tos pēc mazgāšanas izskalo ar ūdeni, bet pēc tam - ar kumelīšu uzlējumu. Mati iegūst spīdumu, bet blondi mati zeltainu nokrāsu.
Te arī kāda recepte matu kopšanai:
Sauju kumelīšu ziedu pārlej ar puslitru vārīta atdzesēta ūdens un atstāj ievilkties vismaz 10-12 stundas. Ar iegūto uzlējumu skalo matus, tas palīdz atgūt spīdumu, kā arī cīnīties pret blaugznām un matu izkrišanu.
Ja ir gremošanas traucējumi, to novēršanai var noderēt šāda recepte:
Ēdamkaroti ziedu aplej ar glāzi vāroša ūdens, ļauj ievilkties 15 minūtes, nokāš. Lieto pa pusglāzei 3-4 reizes dienā pirms ēšanas.
Savukārt kumelīšu vanna sasildīs, nomierinās, noņems saspringumu. Tās labi palīdz pret ādas iekaisumiem. Visvienkāršākais variants – kumelītes ieliek auduma maisiņā un uzkar uz vannas krāna - karstais ūdens, kas tecēs no krāna, tecēs arī caur maisiņu. Ja laika vairāk,  vispirms uzvāra tēju – divas trīs saujas kumelīšu ieber katlā ar verdošu ūdeni /2 litros/, uzvāra un atstāj pusstundu ievilkties. Katlam noteikti jāuzliek vāks. Pēc tam tēju pielej ūdenim vannā.

2 komentāri:

  1. kumelīšu tēja - mana mīļākā! :)

    AtbildētDzēst
  2. Arī man kumelīšu tēja viena no mīļākām, it īpaši aukstos rudens un ziemas vakaros.

    AtbildētDzēst

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...